شنبه تا پنجشبنه صبح 9 الی 13 و عصر 15 الی 21 - جمعه تعطیل

  •  37216100-083
  •  info@drfarahnaki.ir

رفع و از بین بردن جای زخم و بخیه

رفع و از بین بردن جای زخم و بخیه

رفع و از بین بردن جای زخم و بخیه

 

پوست شما پوشش محافظی است که از فیبرهای کلاژن ساخته شده که به طور کاملا ساختار یافته شکل گرفته اند. وقتی پوست شما آسیب می بیند، فیبرهای جدید کلاژن جراحت را به طور بی نظم می پوشانند و نتیجه ی آن جای زخم جدید است.

چند نوع جای زخم وجود دارد؟

بسته به نوع پوست و شدت جراحت، ممکن است یکی از چهار نوع جای زخم ایجاد شود:

کلوییدها (برآمدگی هایی در محل التیام زخم) در افراد دارای پوست تیره معمول تر است. این نوع جای زخم ها به شکل اسکارهای برآمده ای هستند که ناحیه ای بزرگتر از جراحت اصلی را می پوشانند.

وقتی پوست شما دچار سوختگی می شود جای زخم ایجاد شده با عنوان اسکار منقبض شده شناخته می شود. اسکارهای منقبض شده زمانی ایجاد می شود که پوست برای حفاظت از ناحیه ی آسیب دیده بسته می شود. در موارد سوختگی حاد اسکارهای منقبض شده می توانند تحرک را محدود کنند و اعصاب و ماهیچه های در زیر محل قرار گرفته را تحت تاثیر قرار دهند.

اسکارهای هایپرتروفیک (بزرگ شده) قرمز رنگ هستند و اندکی روی سطح پوست برآمدگی ایجاد می کنند.

جای آکنه که از حفره های عمیق تا اسکار های با شکل غیر متعارف متغیر است.

راه ها و روش های درمان

لیزر

لیزرها انتخابی بسیار خوب برای به حداقل رساندن بسیاری انواع جای زخم با نتیجه ی عالی هستند. با وجود این که جای زخم پایدار و دائمی است، بسته به نوع و محل اسکار لیزرها می توانند بسیار موثر باشند.

با استفاده از تکنولوژی لیزر می توان اندازه و شکل اسکار را کاهش داد تا شما احساس اعتماد به نفس بیشتر نسبت به ظاهرتان داشته باشید. توسط لیزر اصلاحی نور با انرژی زیاد برای درمان انواع اسکار در دسترس است. برای مثال لیزر پالس دار رنگی، از نور زرد برای از بین بردن قرمزی اسکار و برای مسطح کردن اسکارهای برآمده استفاده می کند.

فایده درمان جای زخم با لیزر این است که درد و ناراحتی کمتر یا هیچ دردی احساس نمی شود. و بلافاصله پس از درمان می توان به فعالیت عادی روزانه بازگشت.

لیزرهای مختلفی شامل فرکشنال co2 می توانند مفید باشند ولی ترجیح ما برای درمان زود هنگام اسکار Sciton یا Diolite است.

لایه برداری شیمیایی

در این روش از مواد شیمیایی استفاده می شود تا سطح روی پوست برداشته شده و اسکارهای ناصاف را مسطح کند. این روش بیشتر برای اسکارهای سطحی پوست سودمند است. پزشک محلولی به نواحی کوچکی از پوست می زند، این مواد یک زخم کنترل شده ای ایجاد می کنند که طی آن پوست جدید و بازسازی شده ای نمایان می شود.

در طول این روش اکثر بیماران احساس گرما و تا حدودی داغی در محل زخم می کنند که حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد . می توان از کمپرس سرد برای کاهش این حس استفاده کرد. برای ناحیه های عمیق تر ایجاد شده ممکن است نیاز به داروهای مسکن در حین یا پس از انجام این روش باشد.

لایه بردارهای شیمیایی برای موارد زیر استفاده می شوند:

آکنه یا محل آکنه، لکه های حاصل از سن بالا، خطوط و چروک پوست، خال و کک و مک، پوست سفت شده و فلسی شده، پوست آفتاب سوخته

پرکردن بافت نرم

مواد قابل تزریقی وجود دارند مانند چربی، هیالورونیک اسید و کلاژن که برای درمان جای زخم تورفته استفاده می شود.

تزریق

در مورد جای زخم های برآمده مانند اسکارهای کلویید و هایپوتروفیک ممکن است پزشک تصمیم بگیرد از تزریق استرویید ها استفاده کند.برای مسطح کردن جای زخم، این نوع تزریق می تواند به طور مستقل استفاده شود یا همراه سایر روش های درمانی به کار رود.

برداشت پوست

جراح از دستگاه الکتریکی برای خراشیدن پوست استفاده می کند تا لایه های رویی پوست را جدا کند. این عمل باعث می شود پوست سطح نرم تری پیدا کند. این روش برای درمان جای آکنه، جای آبله و جای جراحی یا اختلالات جزیی استفاده می شود.

درمان انواع اسکار با لیزر

اگر جای زخمی دارید که می خواهید کمتر مشخص باشد، درمان با لیزر می تواند برای شما موثر باشد. این عمل برای درمان انواع اسکارهای زیر یر روی تمام انواع رنگ پوست  مناسب است:

جای محل جراحی

اسکار پس از التیام زخم

اسکار ناشی از پیوند پوست

اسکار ناشی از پاک کردن تاتو

قسمت های تیره ی پوست (ملاسما)

کدام نواحی بدن را می شود با لیزر درمان کرد؟

درمان لیزری برای رفع جای زخم ایمن است و برای اکثر محل هایی از بدن که ممکن است در آن جای زخم داشته باشید شامل پاها، دست، صورت، نیم تنه، شکم و ران موثر است. بهترین راه برای این که بفهمید آیا درمان لیزر برای شما مناسب است، این است که با متخصص در مرکز قرار مشاوره بگذارید . ایشان جای زخم شما را مورد بررسی قرار می دهد و انتخاب های درمانی شما را بازگو می کند. تا شما با آگاهی کامل تصمیم بگیرید

درمان لیزری برای رفع جای زخم میزان کمی گرما طی کار کردن لیزر برای ترمیم جای زخم تولید می کند. اغلب بیماران در طول کار با این روش تنها با کمی ماده ی بی حسی موضعی یا اسپری هوای سرد احساس راحتی دارند. بعد از این عمل ممکن است ناراحتی کمی احساس کنید که تنها چند روز طول خواهد کشید.

آیا نیازی به استراحت هست؟

در برخی موارد ممکن است به شما پیشنهاد شود که برای مدتی استراحت کنید. اما اغلب بیماران می توانند پس از عمل به فعالیت عادی روزانه شان باز گردند. همواره باید پس از عمی رفع اسکار با لیز، از ضد آفتاب های با spf بالا استفاده کنید.

تعداد جلسات مورد نیاز درمان

هر درمان لیزری اسکار برای هر فرد منحصر به فرد است. در طول مشاوره متخصصان در کلینیک دکتر فرحناکی در مورد درمان در نظر گرفته شامل تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع اسکار  صحبت می کند.

قیمت و هزینه

هزینه ی رفع جای زخم  با لیزر برای هر کس بسته به شدت درمان مورد نیاز متغیر است. هزینه ی اسکار به اندازه و نوع اسکار بستگی دارد.برای از بین بردن ظاهر جای زخم ، از لیزر هم برای کاهش قرمزی و هم تغییرات بافتی (آتروفیک، هیپوتروفیک، اسکارهای برآمده، و زخم های فرورفته) استفاده می شود

 با توجه به تعداد جلسات درمان و همچنین جای زخم هزینه متفاوت خواهد بود