شنبه تا پنجشبنه صبح 9 الی 13 و عصر 15 الی 21 - جمعه تعطیل

  •  37216100-083
  •  info@drfarahnaki.ir

درمان خط خنده و اخم

درمان خط خنده و اخم

درمان خط خنده و اخم صورت

:بهترین راه و روش رفع،هزینه و عوارض

 

چین و چروک‌های که بین ابروها (خط اخم) یا در پیشانی به وجود می‌آیند یا خطوطی که در کنار لب‌ها ایجاد می‌شوند(خط خنده) لزوما نشانه‌ی بالا رفتن سن نمی‌باشند، این چین و چروک‌ها و خطوط هم در زنان و هم در مردان به وجود می‌آید. هر سال که می‌گذرد پوست خشک‌تر، نازک‌تر و قابلیت کششی آن کمتر می‌شود. زمانیکه پوست شما دچار چین وچروک شد دیگر نمی‌تواند به حالت اولیه و بدون چروک خود برگردد. چین و چروک پیشانی، خط  اخم و سایر چروک های موجود روی پوست نتیجه حالتهایی است که به چهره خود می دهید. علت و عواملی چون ژنتیک، اشعه ماوراءبنفش خورشید و استعمال دخانیات باعث بروز چین و چروک زود هنگام روی پوست صورت می شود.

گاهی اوقات مراقبت نکردن از پوست و همچنین نور خورشید باعث شدیدتر شدن این مشکل می‌شوند، خط اخم و خط خنده از چین و چروک های شایع می باشند، راه های از بین برنده و درمان خط اخم و خنده وجود دارد تا بدین ترتیب اشخاص بتوانند به ظاهر شاداب خود برگردند.

علت

خط خنده، زندگی شاد شما را نشان می‌دهند، ولی با بالا رفتن سن و عمیق شدن این خطوط، سن شما بیشتر از سن واقعی خودتان به نظر می رسد.

تمام افراد دچار اثرات ناشی از افزایش سن می شوند، اما راههایی وجود دارد که می تواند از بروز خط خنده و اخم جلوگیری کند و همچنین در صورت نمایان شدن این خطوط، به درمان خط خنده و رفع خط اخم با استفاده از این روش ها پرداخت.

خط اخم، چروک‌های عمودیهستند که روی پیشانی و بین دو ابرو آشکار می شود و ناشی از حرکات بیش از حد چهره در حالاتی خاص می باشد.

راه و روش درمان

برایاز بین بردن خط خنده و خط اخم راههای متفاوتی وجود دارد که در ادامه به این روش ها اشاره می کنیم.

تزریق بوتاکس

درمان و رفع خط خنده و اخم با بوتاکس یکی از روش های  از بین بردن این خطوط می باشد. تزریق بوتاکس باعث کم تحرکی وفلج موقت ماهیچه هایی که باعث به وجود آمده خط اخم و خط خنده شده اند می شود. تاثیر تزریق بوتاکس بین ۱ الی ۳ رز اول مشخص می شود و ماندگاری و دوام آن تا ۴ ماه بعد می باشد، پس از آن تاثیرات بوتاکس به تدریج از بین رفته و حداکثر بعد از ۶ ماه خط خنده و اخم دوباهر ظاهر می شود. بعد از این مدت اثر به‌تدریج کم می‌شود و بعد از ۶ ماه کاملا از بین می‌رود و به تزریق مجدد نیاز دارد.  استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان خطوط خنده و خط اخم محدودیتی ندارد و بیمار می تواند مجددا این تزریق را انجام دهد. هر چه دفعات تکرار تزریقبوتاکس خط اخم و خنده بیشتر باشد عضلات ناحیه تزریق لاغرتر شده و درمان بهتر انجام می گیرد.

تزریق ژل

تزریق ژل یکی دیگر از روش های درمان خط اخم و خط خنده می باشد، به این دلیل که در ساخخت این ژل ها از مواد طبیعی استفاده می شود، لذا حساسیت زا نمی باشند و نیاز به تست ندارند.صحبت کردن و غذا خوردن نیز در شکل گیری خط خنده و اخم تاثیر گذار می باشد، همچنین عواملی مانند

افزایش سن با کاهش حجم بافت نرم زیر پوست، ژنتیک ،لاغری ، تحلیل بافت فک بالا و لثه در شدت این چروک ها اثر دارند. یکی از راههای موثر در از بین بردن خط خنده و اخم، تزریق ژل می باشد. بعضی افراد به دلیل اینکه تمایل ندارد با یک ماده  سمی عضلات صورت را فلج کنند، ترجیح می دهند که با استفاده از تزریق ژل نسبت به درمان خط خنده و اخم اقدام کنند.

این ژل های پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می‌باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است، زیرا بدن کلاژن را دور کره‌های بسیار ریز شکل می دهد در نتیجه نواحی که تزریق ژل در آن‌ها صورت گرفته حجیم شوند.

لیزر

یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن خط لبخند و خط اخم بین ابروها و پیشانی، استفاده از لیزر می باشد. در این روش لایه رویی پوست با استفاده از اشعه لیزر برداشته می شود و بدن مجبور به ساخت این لایه می شود، لایه جدید تشکیل شده بدون چین و چروک و صاف می باشد، این روش همچنین می تواند باعث از بین رفتن لکه های پوستی، رفع جای جوش و... شود. منابع نوری برای تحریک رشد کلوژن ها استفاده می‌کند به جای اینکه سطوح خارجی پوست را ازبین ببرند. در این روش از بیحسی موضعی استقفاده می شود و پزشک برای بیماران مسکن تجویز می کند تا درد و سوزشی را پس از جلسه درمانی احساس نکنند.

بعد ازانجام جراحی ، ناحیه درمان شده به مدت چند روز حساس، صورتی رنگ و ملتهب می باشد،. پزشک به بیمار توصیه می کند که برای جلوگیری از عفونت ناحیه تحت درمان را چندبار در روز با آب سرد شستشو دهد و پماد های تجویز شده برای دوره ریکاوری را بطور منظم شسته و تجدید کند. بیمار تا زمان بهبودی حتی الامکان نباید در معرض نورخورشید قرار بگیرد، زیرا پوست در این مرحله به اشعه های خورشید حساستر می باشد. در روند بهبود بیمار باید چندین بار پزشک خود راملاقات کند. عوارض درمان خط خنده و اخم در این روش شامل تورم، پوسته شدن، حساس شدن،خارش، قرمزی پوست، تحریک پذیری، آکنه وعفونت می‌باشد. مشکلات افتادگی پلک و سوختگی به ندرت اتفاق می‌افتد.

میکرودرم

میکرودرم برای رفع خط خنده و خط اخم بسیار روش کارآمد و راحتی است.کل پوست در معرض تماس با یک ماده معدنی بی ضرر که پودر اکسید آلومینیوم می‌باشد قرار می‌گیرد که این پودر با داشتن کریستال‌های ریز باعث ساییده شدن سطح پوست شده و بافت‌های مرده را از بین می برد و مکانیزم ترمیم پوست را فعال می کند.

عوارض جانبی

عوارض جانبی مرتبط با درمان خط خنده و اخم با تزریق بوتاکس خفیف و جزئی است و شامل قرمزی، ورم و کبودی می‌شود. با اجتناب از مالش یا ماساژ نواحی درمان شده به مدت ۴ ساعت از گسترش بوتاکس به عضلات مجاور می‌توان جلوگیری کرد.

پس از رفع خط خند و خط اخم با تزریق ژل عوارض جانبی از قبیل ورم، قرمزی، درد، خارش، تغییر رنگ و التهاب ناحیه تزریق ممکن است اتفاق بیفتد. ای عوارض عموما در عرض دو تا ده روز به صورت خود به خود برطرف می‌گردند. کبودی یا قرمزی خفیف در ناحیه تزریق بلافاصله پس از درمان ظاهر می‌شود و پس از گذشت ۲ الی ۱۰ روز رفع می شوند.

روش های درمانی لیزر و میکرودرم عارضه‌ای ندارند و مانع شکل‌گیری و حتی به مرور زمان باعث از بین رفتن خط اخم و خط لبخند می‌شوند. مهم‌ترین مزیت میکرودرم ابریژن این است که این روش کاملا بدون عوارض است، بنابراین یکی از بهترین روش های درمان  و رفع خط اخم و خط خنده می باشد.

هزینه و قیمت

هزینه و قیمت درمان خط خنده و اخم به استحکام عضلات، جنسیت و تخصص تزریق کننده بستگی دارد. همچنین عوامل موثر در هزینه و قیمت روش های تزریق ژل و بوتاکس شامل سن (مردان به واحدهای بیشتری برای تزریق نیاز می باشد)، جنسیت، استحکام عضلات و غیره بستگی دارد. بسته به حجم عضلاتی که باید تحت درمان شوند، برای رسیدن به نتایح مطلوب بین ۲۰ تا ۳۰ واحد نیاز است. هزینه بوتاکس برای از بین بردن خط خنده و اخم به تعداد واحد تزریق شده بستگی دارد و برای هر فرد متغیر است.

روش های بسیاری برای درمان و از بین بردن خط خنده و اخم وجود دارد. پزشک با توجه به شرایط شما بهترین روش را توصیه می کند. بیماران استفاده از روش های کم عوارض و ایمن را ترجیح می دهد. از آنجا که تشکیل خط اخم بین دو ابرو و پیشانی و خط لبخنده تنها به دلیل بالا رفتن سن نمی باشد، لذا برطرف نمودن این عارضه می توان به جوانسازی و شادابی پوست چهره کمک کند.